První mládě orla skalního na Libavé již opustilo své hnízdo

Mládě orla skalního, které se v České republice vylíhlo ve volné přírodě po více než 100 letech, již opustilo své hnízdo. Podle ornitologů, kteří hnízdo v koruně stromu ve vojenském prostoru Libavá monitorují, se nad údolím poprvé vzneslo v pátek. Orlice Anežka přitom s úspěchem napodobovala i letové manévry svých rodičů pocházejících ze Slovenska. ČTK o tom informoval vedoucí projektu Návrat orla skalního do České republiky Petr Orel.

"Anežka opustila hnízdo v 86 dnech svého života a můžeme s velkou radostí konstatovat, že hnízdění bylo úspěšné. Po více jak sto letech tak vylétlo mládě orla skalního na území České republiky z přirozeného hnízdění. Je to velký úspěch projektu Návrat orla skalního do České republiky a především pro ochranu přírody jako takovou," poznamenal Orel.
 
Mládě zvládlo první let pod dohledem svých rodičů podle odborníků bravurně, křídla si přitom trénovalo několik týdnů v hnízdě. Po prvních leteckých úspěších následující den prosedělo v korunách stromů. V neděli sice vzlétlo, ale přistálo na zemi a pak se složitě pěšky dostávalo výše po svahu, odkud mohlo znovu vzlétnout. "Chování Anežky po vylétnutí z hnízda je srovnatelné s chováním mláďat, která jsme vypouštěli v minulých letech, včetně toho pěšího přesunu po svahu nahoru v obtížném, mnohdy téměř neprostupném terénu," doplnil Petr Orel.
 
Pod rodičovským dohledem bude Anežka podle odborníků ještě další dva až tři měsíce. Do konce září či října by se tak měla v lokalitě i nadále vyskytovat a učit se od rodičů věci, které potřebuje k životu.
 
Hnízdo si orlí pár pocházející ze Slovenska vystavěl vysoko na stromě. Dění v hnízdě ornitologové po celou dobu sledovali pomocí kamer. Podařilo se jim přitom natočit i první letové projevy a kontakt Anežky ve vzduchu s rodiči, stálo to však mnoho hodin čekání za velkého vedra.
 
Úspěšné zahnízdění tohoto dravce považují odborníci za unikátní. Samice Libavá se narodila v Nízkých Tatrách a samec Slávek pochází z Malé Fatry. Projekt Návrat orla skalního přinesl odborníkům řadu cenných poznatků i nová fakta. Vyplývá z nich například to, že tito dravci mají silně vyvinuté sociální chování. Dobře o sobě vědí i na velmi velké vzdálenosti a svým způsobem mezi sebou komunikují. Projektem odborníci podle Orla nastartovali předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality v ČR.
 
zdroj: ČTK