"Navýšení cen je nezbytné pro pokrytí inflačních vlivů, poklesu spotřeby a růstu nájemného hrazeného vlastníkům infrastrukturního majetku, které slouží k zajištění reprodukce infrastruktury," uvedla Bártová. Nová cena vodného a stočného na Olomoucku při odhadované průměrné spotřebě 90 litrů pitné vody na osobu a den zvýší roční náklady odběratele o 57 korun. Na Prostějovsku tyto průměrné náklady vzrostou o 63 korun za rok.
Ceny vodného a stočného Moravská vodárenská zvýšila i letos. Například na Olomoucku od 1. ledna vzrostla cena vodného a stočného včetně DPH o 3,8 procenta.
Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni navzdory nižší výrobě vody zvýšila obrat meziročně o 74 milionů na 1,34 miliardy korun. Zisk společnosti vzrostl ze 131 milionů korun v roce 2011 na 150 milionů korun.
Loni Moravská vodárenská ale snížila produkci pitné vody z 24,33 milionu metrů krychlových v roce 2011 na 24,14 milionu metrů krychlových. Firma loni také vyčistila méně odpadních vod. Jejich množství kleslo z 45,7 milionu metrů krychlových v roce 2011 na 32,6 milionu metrů krychlových.
S poklesem spotřeby vody se potýká většina tuzemských vodohospodářských firem. Za posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu v Česku o více než třetinu. Češi začali šetřit vodou po jejím skokovém zdražení v 90. letech. Lidé kvůli rostoucím cenám vody používají úsporné vodovodní baterie či pračky. S rozvojem modernějších technologií se snižuje také spotřeba vody v průmyslu či zemědělství, stále více lidí také využívá vlastní studny.
Moravská vodárenská provozuje pronajatou vodohospodářskou infrastrukturu na Prostějovsku, Olomoucku a Zlínsku, kde má 31 úpraven vody, 158 vodojemů, 25 čistíren odpadních vod a zajišťuje servis pro 2093 kilometrů vodovodních a 1198 kilometrů odpadních sítí. Firma je členem skupiny Veolia Voda.
zdroj: ČTK