Jak připravit zahradu na zimu?
Majitele zahrad na podzim a před blížící se zimou často nejvíce potrápí úklid spadaného listí, které vítr rozfoukává do všech koutů, a pokud by jej nechali ležet do jara, nejenže by byl jarní úklid obtížnější, ale především by se listí stalo útočištěm pro přezimování chorob a škůdců. Na zimu je potřeba připravit také zahradní techniku, nábytek i další příslušenství. Jak na to poradí Petr Tichý, specialista ze společnosti HECHT.
Spadané listí? Sfoukněte to…
Padající listí neodmyslitelně patří k podzimu, stejně jako jeho pravidelný úklid. Pokud jej necháte ležet, neprospívá to nejen trávníku. Pod vlhkým listím se tvoří plísně, mohou v něm přezimovat různé choroby a škůdci. Na jaře se pak zanedbaný úklid listí nejprve projeví právě na trávníku. Vrátit trávníku jeho kondici může zabrat nejen hodně času i financí, ale vyloučena není ani nutnost nového výsevu. Později se může zanedbané podzimní listí projevit i na všech ostatních rostlinách a dřevinách v zahradě, které mohou napadnout škůdci a choroby, jež v listí přečkaly zimu. Listí je proto nutné pravidelně a včas uklízet. „Do úklidu se můžeme pustit tradičně s hráběmi, pokud ale máte na zahradě velké množství listnatých stromů, může být taková práce velmi fyzicky náročná. V moderních zahradách navíc může být použití hrábí na některém povrchu nemožné. Proto doporučuji použít fukar nebo vysavač listí. Práce jde rychleji, snadno vyfoukáte nebo vysajete listí i ze špatně dostupných míst, kam by se hrábě nevešly,“ radí Petr Tichý, specialista na zahradu ze společnosti HECHT. V zimě pak fukar může dokonce posloužit k odfoukání čerstvého prašanu z chodníku nebo auta. Před zimou pak ještě nezapomeňte trávník posekat, ne však na nejnižší stupeň, ideálně tak 5 cm, a následně prohnojit vhodným hnojivem s vyšším obsahem draslíku.
TIP: Listí, posekaná tráva, ale i podrcené větve z podzimního úklidu nemusí být odpadem. V kompostéru z nich získáte zdarma kvalitní kompost pro vaše záhony.
Zahradní technika a zahradní nábytek
Kromě úklidu zahrady nesmíme na podzim zapomenout ani na nábytek a příslušenství. Nábytek očistěte a uskladněte v suchém prostředí. Textilní doplňky a podsedáky raději uskladněte doma, aby se do nich přes zimu nedaly myši. Zahradní grily zbavte popela, ve kterém by se držela vlhkost, a gril by proto rychleji korodoval. U plynových grilů odpojte bomby a uskladněte je na bezpečné místo. Důkladně očistěte veškerou sezónní zahradní techniku. „Z motorových strojů vypusťte palivo, které by v zimních měsících degradovalo a na jaře by mohlo působit problémy. Vyměňte motorový olej. Vyjměte olověné i lithiové akumulátory, uskladněte je ve vytápěných prostorách a přes zimu je udržujte nabité,“ doporučuje Petr Tichý ze společnosti HECHT.
TIP: Větší kusy zahradního nábytku, jako jsou například velké houpací lavice, které nemůžete po sezóně uklidit na suchá místa, důkladně zakryjte nepromokavou plachtou. Zajistěte ale, aby měl pod plachtu přístup čerstvý vzduch a mohla se tak odvětrávat vlhkost.