"Dlouhodobě napomáháme osobám se zdravotním postižením žít běžným způsobem života. Proto jsme se rozhodli odstranit komunikační bariéru také pro neslyšící. Plánujeme i v budoucnu texty na našich webových stránkách v českém znakovém jazyce rozšiřovat,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).
Neslyšící mohou na krajském webu díky videonahrávkám s tlumočnicí získat například základní informace o olomouckém regionu, programové prohlášení krajské rady či údaje o krajském úřadu. "Snažíme se webové stránky kraje neustále zdokonalovat. Dosud byly přístupny pouze osobám se zrakovým postižením, neboť jsou vytvořeny tak, že je mohou osoby se zrakovým postižením číst prostřednictvím speciálních pomůcek," podotkl hejtman.
Podle vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Ireny Sonntagové hluchota způsobuje lidem velkou komunikační bariéru, a to i na internetu. "Lidé, kteří se neslyšící narodí, si běžné webové stránky nepřečtou, neboť nejsou k dispozici v jejich rodném jazyce - českém znakovém jazyce. Proto jsme se inspirovali některými organizacemi, které již na svých webových stránkách mají informace v českém znakovém jazyce," uvedla Sonntagová.
Všechny texty přeložené do znakového jazyka jsou označeny speciální ikonou pro neslyšící. Na přehled oblastí, které byly do českého znakového jazyka přeloženy, se neslyšící přes speciální ikonu dostanou i z hlavní stránky webu Olomouckého kraje. "Přetlumočení textů do českého znakového jazyka zvýší informovanost neslyšících o Olomouckém kraji. Tuto aktivitu Olomouckého kraje velmi vítám a jsem rád, že zrovna náš kraj bude prvním v ČR," řekl Ota Panský z Oblastní unie neslyšících v Olomouci.
zdroj: ČTK